Možné zdržení objednávek z důvodu stěhování skladu a změny správy eshopu. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Mt. Kenya Black 2022

Místo: Kenya, Mt. Kenya, Kangaita
Období sběru: únor 2022
Typ čaje: červený
Zpracování: sběr ruční, mechanické zpracování

Množství: 50g

170 Kč

Popis - Mt. Kenya Black je čaj britského stylu. Je směřován k čirému nálevu, výrazné chuti i vůni. Sběr listu je ruční. Další produkce je pak klasická, z hlediska označení jde o OP1 - tedy sortu celých lístků. 

Prostředí - zahrady se nachází vysoko na svazích nejvyšší hory Keni - Mt. Kenya. Čaj se pěstuje v rozmezích 2000- 2400 m.n.m., což z něj činí velikána i mezi vysokohorskými čaji, jsou totiž jedny z nejvýš položených na světě. Mount Kenya je vulkanického původu, půda je hodně mineralizovaná a proto se dobře hodí pro pěstování čaje a dává mu výraznou chuť. Na zahrady navazuje národní rezervace, takže okolí je ekologicky příznivé. A má to svůj poetickou rovinu. Čajovníky kopírují cca v metrové výšce svah a najednou “naráží” do přílivové vlny pralesa s cca 40-50 metrovými velikány, ze kterých vylétávají hejna ptáků a motýlů. 

 

Produkce - vybral jsem si tuto zahradu, protože je obhospodařována družstvem složených z malých pěstitelů (small holders). Jedná se o velké družstvo (přes 4000 družstevníků), což mu dává ekonomickou sílu a umožňuje vytvářet např. sociální programy, vést vlastní školy a poskytovat lékařskou péči. Získaný kapitál není vyvedený ven, ale vrací se zpátky do komunity. Převážné zastoupení má kmen Kikujů, na rozdíl od ostatních produkcí je tady pestrost a na produkci pracují i členové jiných kmenů bez omezení. 

Družstvo je členem rainforest alliance - což znamená, že se zavázalo nevykupovat dřevo z pralesa (čaj se suší pomocí pálení dřeva), ale dedikovalo část svých pozemků k pěstování dřevin na podpal.

Příprava

Čaj si nejčastěji připravuji na jeden hutný nálev. Do 500ml vroucí vody dám 6 gramů čaje a nechám 3-4 minuty luhovat. Hutný černý čaj je pak ideálním doprovodem k těžším jídlům, ale obstojí i sám o sobě. Místní kmeny si tento čaj připravují s mlékem a oslazený, takže čaj je spíše nutričním nápojem. 

Kategorie: Keňské
Hmotnost: 0.05 kg
Položka byla vyprodána…

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení