Možné zdržení objednávek z důvodu stěhování skladu a změny správy eshopu. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Mitchimikuru Tippy FBOPSP 2022

Místo: Kenya, Mitchi Mikuri

Období sběru: únor 2022

Typ čaje: červený

Zpracování: sběr ruční, mechanické zpracování, doplněný extra dávkou tipsů

Množství: 50g

210 Kč

Popis čaje

Černý čaj drobnějších lístků obohacený o porci tipsů. Mitchimikuru Tippy FBOPsp vznikl z rozvinutí ortodoxní techniky zpracování, kdy pokrok v třídění umožnil vznik nové řady - menších lístků a tipů (FBOPsp). Do tohoto speciálů je pak následně přidáno množství tipsů vytříděných z jiných ortodoxních čajů stejných kultivarů. Vyznačuje se pohlednými drobnými lístky. Rychle se luhuje a vyhovují mu netradiční způsoby jako je frenchpress. 

 

Produkce

Mitchimikuru Tippy FBOPsp má své kořeny v britské tradici. Z klasického ortodoxního čaje se však díky zlepšení techniky stal velmi kultivovaný silný a zároveň chuťově bohatý čaj. Ručně sbírané lístky prochází přes řízené zavadání do strojů, které je mechanicky rolují. Zde vzniká jejich “černá” barva. Štávy vymačkané z rolovaných lístků oxidují a v průběhu enzymatické reakce tmavnou. Po fermentaci jdou sušičky a do třídicích strojů. Tady je roztřídí podle velikosti do osmi kategorií. Speciál FBOPsp pak vezmou zvlášť, obohatí jej o další vytříděné tipsy a tím vzniká náš čaj. 

        

Zahrada

Mitchimikuru leží v hornaté části severovýchodně od města Meru. Je to kraj lvice Elsa. Oficiální cesta vede přes reservaci, takže by Vás neměla překvapit dopravní značka: Pozor, tlustokožci! 

Zahrada je ve výšce 1600-2000mnm. Má příhodné teplé klima, dostatek srážek a dobrou půdu.  

Některé svahy jsou velmi prudké. Proto, když jedete do těchto míst, čekejte spoustu krásných výhledů. 

 

Produkce

Vybral jsem si tento čaj kvůli jeho zajímavé chuti i kvůli družstevnímu původu. Spousta čajů v Africe je vyráběná nadnárodními společnostmi, které zisky odvádějí svým majitelům. Družstevní původ je pro mne jeden z mála funkčních záruk, že peníze budou děleny přiměřeně spravedlivě. Tento producent si pěstuje vlastní eukalipty, aby zajistil, že používané dřevo (při sušení) nebude pocházet z okolních deštních pralesů. 

Mitchimikuru je multikmenové družstvo - kromě Kikujů jsou zde Samburové, Turkana i Somálci. Což v době kmenových válek vyvolává napětí, na druhou stranu je to ukázku úspěšné integrace a spolupráce více kmenů.  

 

Příprava

Místní si z tohoto čaje připravují hutný nutriční nápoj. Na půl litru vroucí vody dávají cca 20-30g listu a luhují 5 minut. Poté doplní 0,5l plnotučného mléka svařeným s 100g cukru. Druhá varianta je příprava přímo v mléku, kdy 30g čaje v 1l mléka cca 5 minut vaří. Poté dodají cukr a koření - kardamon, skořici, pepř.   

Já jej mám rád trochu jinak. Ráno oceňuji přípravu jemnou, cca 4g čaje zalévám vroucí vodou (0,2l) na 1-2 minuty. Případně si dělám čaj na více nálevů, kdy objevuji krásu jeho proměny od ovoce do hutnosti dřevin. V tom případě používám 4g čaje na 150ml 100C vody na cca 0,5 minuty. Opakuji minimálně čtyřikrát. 

Kategorie: Keňské

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení