Mt. Kenya Green 2022

Mt. Kenya Green 2022
210 Kč –28 %

Místo: Kenya, Mt. Kenya
Období sběru: únor 2022
Typ čaje: zelený
Zpracování: sběr ruční, mechanické zpracování

Množství: 50g

210 Kč –28 % 150 Kč

Vysokohorský zelený čaj zpracovaný ortodoxní technikou. Ručně sbíraný čaj s výraznou strukturou a pohlednými přibližně stejně velkými lístky. Výrazná chuť zeleného čaje je založená na kombinaci travnaté a ovocné složky. Nálev má čirou světle zelenou barvu. Vůně je jiskrná, probouzecí

 

Výroba

Ručně sbírané listy jsou ze Zahrady pravidelně odváženy, aby se zkrátil čas mezi utržením lístků a začátkem zpracování. Technika zastavení oxidace je panning - tedy vystavení lístků velké teplotě - podobné pražení. V dalším zpracování se roluje, znova "praží" a poté suší. Na konci se třídí, kde z něj je několik sorta. Námi nabízená sorta BOP je pro tuto zahradu nejvyšší. 

 

Prostředí

Zahrady se nachází vysoko na svazích nejvyšší hory Keni - Mt. Kenya. Čaj se pěstuje v rozmezích 2000- 2400 m.n.m., což z něj činí velikána i mezi vysokohorskými čaji, jsou totiž jedny z nejvýš položených na světě. Mount Kenya je vulkanického původu, půda je hodně mineralizovaná a proto se dobře hodí pro pěstování čaje a dává mu výraznou chuť. Na zahrady navazuje národní rezervace, takže okolí je ekologicky příznivé. A má to svůj poetickou rovinu. Čajovníky kopírují cca v metrové výšce svah a najednou "naráží" do přílivové vlny pralesa s cca 40-50 metrovými velikány, ze kterých vylétávají hejna ptáků a motýlů. 

 

Produkce

Vybral jsem si tuto zahradu, protože je obhospodařována družstvem složených z malých pěstitelů (small holders). Jedná se o velké družstvo (přes 4000 družstevníků), což mu dává ekonomickou sílu a umožňuje vytvářet např. sociální programy, vést vlastní školy a poskytovat lékařskou péči. Získaný kapitál není vyvedený ven, ale vrací se zpátky do komunity. Převážné zastoupení má kmen Kikujů, na rozdíl od ostatních produkcí je tady pestrost a na produkci pracují i členové jiných kmenů bez omezení. 

Družstvo je členem rainforest alliance - což znamená, že se zavázalo nevykupovat dřevo z pralesa (čaj se suší pomocí pálení dřeva), ale dedikovalo část svých pozemků k pěstování dřevin na podpal.

Příprava 

Místní si připravují tento čaj jako macerát - tedy cca 15-20g listí dají do litru studené vody a po cca 20 minutách pijí. Vzniká lehký osvěžující nápoj. Vodu v průběhu dne dolévají. Podle chuti doplňují kousky citrusů nebo manga. 

Já si jej připravuji jako jemný zelený čaj. Tedy cca 4g na 200ml vody o teplotě cca 60C. Ponechávám 2-3 minuty. Nálevy opakuji s intenzivnější teplotou cca 2x. Po jídle si naopak dávám výrazný zelený čaj - 4g listu zaliji 150ml vody o 80-90C na 2 minuty. Je to povzbuzující a pomáhá mi to trávit.  

Kategorie: Keňské
Zpět do obchodu