Konvička větší 1 Magda Brožová

Autor: Magdaléna Brožová 

Objem: 330 ml po okraj bez lístků

Materiál: Kamenina, glazovaná

Výpal: v peci na dřevo se solí

1 480 Kč

 

Větší konvička vhodná buď již na hotový nálev nebo také k přípravě nálevů přímo uvnitř. Konvička má poměrně jemné sítko. Dle volby čaje je možné buď nálev slít do další nádoby a poté konzumovat, či můžeme čaj nechat zalitý a slévat postupně.Podobně jako u přípravy čaje v misce “bowl tea” je možné silný čaj dolévat horkou vodou. Takto je možné také vyzkoušet tradiční gruzínskou přípravu červených čajů. V konvičce je větší množství lístků zalité stále. Takto vzniklý koncentrát se poté ředí horkou vodou v šálku dle chuti a stejně tak je možné ho dosladit.

Viz www.sicaj.cz/priprava

Magda Brožová má hned několik keramických působišť. Pochází z Klínce, kam stále dojíždí pracovat a pálit. 
Před několika lety však osídlila objekt staré hrnčírny v Levíně, které vdechla život neuvěřitelným způsobem. Rekonstruovala zde unikátní dvoukomorovou a dvoupatrovou pec. U ní došlo k předělání z pece na uhlí na pec na dřevo. Byla znovu napojena do komína od již neexistující kaselské pece.

Krom tohoto unikátu stojí v Levíně ještě 2 další pece. Jedna tzv. “Skládačka”, aneb klasická menší pec na výpal dřevem a jedna pec klenbová. Klenbová pec je dedikována k výpalům se solí. Sůl během výpalu dokáže na keramice dělat divy. Krom toho, že každý kousek z pece na dřevo je naprosto unikátní a je nevyzpytatelné, jakým způsobem s ním oheň bude pracovat, přidává sůl ve výpalu ještě další takový kouzelný prvek překvapení. Sůl ale také zanáší stěny pece a pláty, na kterých se keramika pálí. Ty je potřeba vyměňovat mnohem častěji, než obvykle.

Na rekonstrukci pece v Levíně a jejím prvním výpalu se podílelo několik desítek keramiků a hrnčířů “dřevopaličů”. Po kliknutí na následující odkazy je možné shlédnout 15minutový dokument o této události, či jen kratší sestřih.

Dokument: https://www.youtube.com/watch?v=9cqxsuytIAg&ab_channel=Si%C4%8DajCZ

Sestřih: https://www.youtube.com/watch?v=FM6iM7arvfk&ab_channel=Si%C4%8DajCZ

Kategorie: Konvičky