Možné zdržení objednávek z důvodu stěhování skladu a změny správy eshopu. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Rhino 2022

Místo: Kenya, Mt. Kenya

Období sběru: únor 2022

Typ čaje: červený tipsový (1+1)

Zpracování: sběr ruční, mechanické zpracování

Množství: 50 g

350 Kč

Tento čaj potěší již svým vzhledem. Lístky jsou celé, rovnoměrně zpracované s velkým podílem zlatavých bohatě ochmýřených tipsů (1 tips plus 1 lístek pod).. Čaj je v těle lehčí a velmi rozmanitý ve svých vůních a chutích. Především v prvním nálevu je čaj nápadně sladký a zakulacený, právě díky již zmíněným ochmýřeným tipsům. Dále jsou patrné lehké tóny sladkých citrusů, jako mandarinek a pomerančů a těžší tóny hořké čokolády. Čaj je chutí i účinky velmi živý a povzbudivý, zároveň však jemný.

 

Produkce:

Rhino je “zlatou” lodí ze zahrady Kangaita. Jde o velmi pečlivě zpracovaný čaj. Sběr lístků je ruční, přičemž je dbáno na kvalitu. Tips musí být vzrostlý, druhý lístek nesmí být přerostlí ani zažloutlý. Před vstupem do zpracování prochází listí ještě jednou ruční selekcí. Poškození lístků se dělá ručně. Je váleno tak, aby se listí poškodilo a mohla začít oxidace a zároveň, aby se čaj nepotrhal - ani lístek na půl, ani tips neodpadl od základu. Oxidace je přerušena pomocí slunečního záření ve chvílích, kdy list ještě úplně nezčernal. Proto dosahuje své typické “zlatavé” barvy. Jemnost ručního zpracování se projevuje i tím, že na něm zůstává spousta lehkého čajového “chmýří”. Po usušení je transportován v menších krabicích, aby list se nepolámal vlastní vahou.

 

Prostředí:

Zahrady se nachází vysoko na svazích nejvyšší hory Keni - Mt. Kenya. Čaj se pěstuje v rozmezích 2000- 2400 m.n.m., což z něj činí velikána i mezi vysokohorskými čaji, jsou totiž jedny z nejvýš položených na světě. Mount Kenya je vulkanického původu, půda je hodně mineralizovaná a proto se dobře hodí pro pěstování čaje a dává mu výraznou chuť. Na zahrady navazuje národní rezervace, takže okolí je ekologicky příznivé. A má to svůj poetickou rovinu. Čajovníky kopírují cca v metrové výšce svah a najednou “naráží” do přílivové vlny pralesa s cca 40-50 metrovými velikány, ze kterých vylétávají hejna ptáků a motýlů.

 

Vybral jsem si tuto zahradu, protože je obhospodařována družstvem složených z malých pěstitelů (small holders). Jedná se o velké družstvo (přes 4000 družstevníků), což mu dává ekonomickou sílu a umožňuje vytvářet např. sociální programy, vést vlastní školy a poskytovat lékařskou péči. Získaný kapitál není vyvedený ven, ale vrací se zpátky do komunity. Převážné zastoupení má kmen Kikujů, na rozdíl od ostatních produkcí je tady pestrost a na produkci pracují i členové jiných kmenů bez omezení. Družstvo je členem rainforest alliance - což znamená, že se zavázalo nevykupovat dřevo z pralesa (čaj se suší pomocí pálení dřeva), ale dedikovalo část svých pozemků k pěstování dřevin na podpal.

Kategorie: Keňské
Hmotnost: 0.05 kg
Zpět do obchodu