Možné zdržení objednávek z důvodu stěhování skladu a změny správy eshopu. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Imenti Extra Tippy 2022

Místo: Kenya, Mt. Kenya, Imenti
Období sběru: únor 2022
Typ čaje: červený (černý)
Zpracování: sběr ruční, mechanické zpracování
Množství: 50g

250 Kč

Imenti Extra Tippy OP1

Popis čaje

Kvalitní černý čaj s výrazným podílem zlatých tipsů. Vzhled překvapí kontrastem mezi výraznou barvou tipsů a černým listem. Struktura chuti se opírá o hutný základ oříšků, třísloviny jdou do čokoládových slupek a dřevin, přičemž tipsy dokreslují květnatými tóny komplexní chuť tohoto zajímavého čaje. Nálev je čirý a rudý. Vůně čokoládově ovocná.

Produkce

Tento čaj je výsledkem experimentů inovátorské Zahrady Imenti. Opírá se o tradiční zpracování technikou černého čaje na OP1, plus je poté obohacen o další podíl tipsů. Ručně sbíraný čaj je zrpracován ortodoxní britskou technikou a poté roztříděn podle kvality. Přičemž OP1 je řazena jako nejlepší a zároveň nejdražší. Poté je do něj domíchána várka složená pouze z tipsů získaných tříděním dalších čajů ze stejného kultivaru.   

Umění je namíchat čaje tak, aby měli vyváženou chuť, čaj neztratil na hutnosti a zároveň byl chuťově zakulacený.

 

Zahrada 

Zahrady Imenti se nachází na východních svazích sopky Mt. Kenya ve výšce 1800-2200mnm, což z její produkce dělá vysokohorský čaj. Rudá půda sopečného původu je bohatá na potřebné minerály. Okolní prostředí je čisté. Nad zahradami není další zemědělská produkce. Zahrady jsou prakticky u rovníku (0,2 stupně jižně od rovníku), což zajišťuje ideální světelné podmínky.  

 

Produkce
Imenti se honosí značkou Fair trade a usiluje o Rainforest alliace. V Imenti loni vysadili na svých pozemcích cca 45000 eukalyptů, aby se zbavili závislosti na dovozu dřeva - které je občas získáváno z deštných pralesů. Čaj se suší topením dřeva. 
Vybral jsem si tuto zahradu, protože je obhospodařována družstvem složených z malých pěstitelů (small holders). Jedná se o velké družstvo (přes 5100 družstevníků), což mu dává ekonomickou sílu a umožňuje vytvářet např. sociální programy, vést vlastní školy a poskytovat lékařskou péči. Získaný kapitál není vyvedený ven, ale vrací se zpátky do komunity. Převážné zastoupení má kmen Kikujů, na rozdíl od ostatních produkcí je tady pestrost a na produkci pracují i členové jiných kmenů bez omezení. 

 

Příprava

Místní si z tohoto čaje připravují hutný nutriční nápoj. Na půl litru vroucí vody dávají cca 20-30g listu a luhují 5 minut. Poté doplní 0,5l plnotučného mléka svařeným s 100g cukru. Druhá varianta je příprava přímo v mléku, kdy 30g čaje v 1l mléka cca 5 minut vaří. Poté dodají cukr a koření - kardamon, skořici, pepř.   

Já ovšem oceňuji přípravu jemnou, cca 8g čaje zalévám vroucí vodou (0,5l) na 3 minuty. Případně si dělám čaj na více nálevů, kdy objevuji krásu jeho proměny od ovoce do hutnosti dřevin. V tom případě používám 4g čaje na 150ml 100C vody na cca 0,5 minuty. Opakuji minimálně čtyřikrát.

Kategorie: Keňské

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení