Možné zdržení objednávek z důvodu stěhování skladu a změny správy eshopu. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Avto 2021

Námi produkovaný čaj v organickém provozu (dokončení certifikace 2024).

Místo: Gruzie, Kvenobani, Chokatauri

Období sběru: květen-srpen 2021

Typ čaje: červený

Zpracování: sběr ruční, tradiční gruzínská technika černého čaje

Množství: 50g

130 Kč

Prostředí

List pro tento čaj sbíráme z naší Zahrady. Zahradu jsme získali v roce 2017. Šlo o dvacet let opuštěnou zahradu ve vesnici Kvenobani - na jednu stranu potřebujete cca 30 minut do hor malého Kavkazu, na druhou jednu hodinu k Černému moři. Čajovníky jsme museli získat zpátky, protože les stihl Zahradu pohltit. Takže nás čekala práce nejen s motykou, ale i motorovou pilou. Od začátku jedeme v bio - experimentujeme se zelenými hnojivy, ručním pletím, kompostováním etc. Jsme v procesu získání certifikace organic (dokončení duben 2024).  

 

Kdo jsme? 

Jsme malý rodinný podnik, kde se česká rodina Sičů a gruzínská rodina Lomtatidze spojili dohromady. Mimo sezónu máme dva stálé zaměstnance, naopak v sezóně dáváme práce přes 120 rodinám v okolí. Snažíme se o ekologickou produkci - snižovat spotřebu energie, znovu využívání plastů. A hlavně přinášíme technologické změny do ortodoxního čajového odvětví. Učíme místní nové způsoby zpracování. 

Náš čaj Avto 

Náš čaj má květnatou medovou chuť, při delším luhování se v něm objevují tóny oříšků. Nálev bývá čirý a má svěží barvy. Jak si připravují tento čaj Gruzínci doma? Do malé cca 300ml konvičky dají 20gramů čaje a zalijí vroucí vodou. Tuto silnou tresť pak používají k přípravě čaje, kdy ji ředí v poměru 1:2/1:3 s čerstvou vodou. Tedy nalijí si silný výluh do třetiny hrníčku a dolijí čerstvou horkou vodou. Osobně mi tento způsob sedí (tresť totiž už vychladne, takže nápoj je ready k pití rovnou po zalití) a nebo si dopřávám postupné odhalování čaje v menší konvičce - kdy cca 5g listu zalívám 150 ml vody na 1-2 minuty. Přičemž nálevy opakuji 3-4x. Čaj projde od ovocnějších tónů v prvních nálevech do oříšků a dřevin v posledním. 

Kategorie: Gruzínské
Hmotnost: 0.05 kg
Zpět do obchodu